Expozitia de grafica “Botosanii lui Eminescu”

Muzeul Judetean Botosani prezinta, incepand din 14 ianuarie 2016, in holul-etaj al Muzeului Judetean Botosani, expozitia de grafica „BOTOSANII  LUI EMINESCU”.

Expozitia dedicata „Zilei Culturii Nationale” (15 ianuarie) si „Zilelor Eminescu” (ianuarie – iunie 2016) reuneste un numar de 33 de lucrari  aflate in pinacoteca Muzeului Judetean Botosani.

Lucrarile expuse au fost realizate de-a lungul timpului de artisti care au ramas impresionati de frumusetea si pitorescul orasului vechi, dar au surprins in operele lor si transformarile spre modernitate ale Botosanilor lui Eminescu. Sunt expuse creatii ale artistilor: Cornelia DANET, Elena GRECULESI, Lucretia IONESCU, Aurel MARCULESCU, Lili PANCU, Mariana PETRASCU, Daniel Andrei RELENSCHI si Sanda SARAMAT, lucrari realizate in tehnici diverse: tus, aquatinta, creion ori  gravura.

Acestor lucrari  li se alatura o serie de 23 de ipostaze grafice –  in tus – ale Botosaniului istoric, surprinse in anul 1975,  de catre plasticianul Cik DAMADIAN.

Program de vizitare:  marti-duminica 9 – 17.

Taxa vizitare: copii – 2 lei, adulti – 4 lei.