Expozitia „Monarhia constitutionala in Romania – 150”, la Muzeul Judetean Botosani

Muzeul Judetean Botosani anunta evenimentul prilejuit de organizarea expozitiei sub genericul: „150 de ani de la instaurarea monarhiei constitutionale in Romania”.

Activitatile vor debuta cu vernisajul expozitiei care reuneste piese reprezentative pentru Casa Regala a Romaniei, aflate in colectiile Muzeului National Peles si ale Complexului Muzeal National “Moldova”, Iasi. Relatiile istorice ale Regalitatii cu Botosanii si elitele sale vor fi evidentiate prin ilustratii si piese inedite aflate in colectii locale.

Manifestarile se vor desfasura in Sala Polivalenta a Muzeului de Istorie Botosani, marti, 26 aprilie 2016, incepand cu ora 12.00, in prezenta reprezentantului Casei Regale a Romaniei, Alteta Sa Regala Principesa Maria.

„Ne vom bucura de prezenta Altetei Sale Regale Principesa Maria pe parcursul a doua zile, 26-27 aprilie, timp in care inaltul oaspete, la invitatia institutiei noastre și a Consiliului Judetean Botosani, va avea un program diversificat de vizitare a principalelor puncte de atractie cultural-turistica, obiective industriale si institutii cu caracter social. De asemenea, vor avea loc intalniri cu reprezentantii administratiei locale.”, a declarat managerul Muzeului Judetean Botosani. Dr. Aurel Melniciuc.

Incepand cu data de 27 aprilie, expozitia va putea fi vizitata de publicul vizitator al Muzeului Judetean Botosani.