La frontiera. Daci si Romani in Barbaricum.

In zilele de 2-3 aprilie 2016, orele 11.00.

Pentru prima data la Botosani, in zilele de 2-3 aprilie 2016, incepand cu orele 11.00, va avea loc evenimentul cultural de reconstituire istorica “La Frontiera. Daci si Romani in Barbaricum”. Evenimentul este organizat in parteneriat cu Asociatia Geto-Dacii din Moldova, Muzeul National al Unirii din Alba Iulia si Complexul Muzeal Bistrita-Nasaud.
Activitatile se vor desfasura la Muzeul de Istorie din cadrul Muzeului Judetean Botosani.
Prezentarile interactive pentru publicul larg vor fi sustinute de catre Drd. Catalin Borangic (MNUAI): “Armele războinicilor daci din timpul Regatului” si Dr. Radu Zagreanu: “Soldatul roman la granița Daciei romane”.
Membrii asociaţiei Geto-Dacii din Moldova vor prezenta o serie de costume specifice perioadei antice, prin copiile fidele ale obiectelor arheologice: arme, armuri, bijuterii, podoabe specifice epocii, precum şi elemente de vestimentaţie.