Concert omagial dedicat împlinirii a 135 de ani de la naşterea lui George Enescu

Muzeul Judeţean Botoşani, în colaborare cu Filarmonica Botoşani, organizează vineri, 19 august 2016, ora 19.00, Pietonalul Unirii, concertul omagial dedicat împlinirii a 135 de ani de la naşterea lui George Enescu.
În aceeaşi zi, între orele 9.00-17.00, pot fi vizitate gratuit Muzeul Memorial George Enescu Dorohoi şi Casa Memorială „George Enescu” Liveni, la Muzeul Memorial din Dorohoi fiind organizate audiţii muzicale, vizionări de filme documentare privind viaţa şi activitatea lui George Enescu, precum şi accesul la aplicaţia online „Acasă la Enescu”. Manifestările omagiale vor continua în perioada 1-15 septembrie cu lansarea cărţii „Memoria arhivelor botoşănene-George Enescu”, simpozionul şi vernisajul expoziţiei „George Enescu-135”, concerte camerale.