Muzeul Judetean Botosani organizeaza Noaptea Muzeelor, editia 2016

etnografieMuzeul Judetean Botosani organizeaza sambata, 21 mai 2016, Noaptea Muzeelor, editia 2016. Intre orele 18.00–24.00 vor fi deschise publicului, gratuit, Muzeul de Istorie si Muzeul de Etnografie Botosani.

La Muzeul de Istorie vor putea fi vizitate expozitia permanenta, precum si expozitiile temporare „Botosanii lui Eminescu” si „Monarhia constitutionala in Romania – 150” (2 lei taxa de vizitare), care reuneste piese reprezentative pentru Casa Regala a Romaniei, aflate in colectiile Muzeului National Peles si ale Complexului Muzeal National Moldova, Iasi.

Muzeul de Etnografie va prezenta expozitia permanenta, iar de la ora 19.00 vizitatorii vor putea participa la vernisajul expozitiei de arta plastica „Viziuni multiple asupra motivelor decorative traditionale”, realizata in parteneriat cu Liceul de Arta „Stefan Luchian” Botosani si Asociatia „Fioravante” Botosani.