Noaptea albă a Galeriilor – ediţia a II-a

nag-2016Muzeul Judeţean Botoşani organizează vineri, 30 septembrie 2016, în spaţiul Galeriilor de Artă ,,Ştefan Luchian” Botoşani, evenimentul cultural ,,Noaptea albă a Galeriilor”ediţia a II-a, între orele 17,oo – 22,oo, cu următorul program:

• Ora 17,oo – Recital de muzică folk – Grupul ,,Generaţii” – prof. Ludvic SCHIBINSCHI
  • Ora 18,oo – Lectură publică – poeţii Gabriel ALEXE, Petruţ  PÂRVESCU, ş.a.
  • Ora 19,oo – Minirecital de poezie – actorul Cezar AMITROAIE
  • Ora 20,oo – Minirecital de epigramă – Dorel GAFTONEANU, Gh. HREAPCĂ, etc.
  • Vizionarea Expoziţiei Internaţionale de arte vizuale ,, INTERFERENŢE” – ediţia a V-a, dedicată centenarului morţii pictorului Ştefan LUCHIAN (1868-1916)
  • Întâlniri cu artişti plastici

Proiectul denumit ,,Noaptea albă a Galeriilor” a fost iniţial în anul 2007, în Bucureşti, de către Asociația Ephemair, este un eveniment complex, dedicat artei contemporane şi se desfăşoară anul acesta la Botoşani, în  cea de-a  II-a ediţie.

Galeriile de Artă ,,Ştefan Luchian” Botoşani (Str. Piaţa Revoluţiei nr. 13, telefon 0231/514197) sunt locul ideal de regăsire întru artă.

Intrarea gratuită.