Expoziția “Artă plastică contemporană din România”

Expoziția „Artă plastică contemporană din România”, aflată la a doua ediție, este organizată de HXA Art Gallery, în parteneriat cu Muzeul Județean Botoșani, și aduce pe simezele botoșănene un număr de 62 de artiști, nume de referință ale artei plastice contemporane românești.

O inițiativă culturală îndrăzneață, proiectul propus de HXA Art Gallery aduce în atenția iubitorilor de frumos operele artiştilor români, scopul evenimentului fiind acela de a promova arta contemporană românească. Fiind o expoziție itinerantă, proiectul devine și o încercare de „reașezare valorică a artei în spațiul public, dar și de asimilare a acesteia în circuitul turistic regional”. Lucrările au ajuns la Botoșani după ce au fost expuse la Muzeul Castelul Corvinilor din Hunedoara, la Muzeul Civilizației Dacice și Romane din Deva și la Complexul Muzeal Bistrița – Năsăud.